Praca dla operatorów maszyn budowlanych w Trójmieście - deficyt pracowników budowlanych | BLOG Inżynieria Gdańsk
  1. Home
  2. Blog
  3. Praca dla operatorów maszyn budowlanych w Trójmieście - deficyt pracowników na lokalnym rynku
Co nowego
Blog

Praca dla operatorów maszyn budowlanych w Trójmieście - deficyt pracowników na lokalnym rynku

41

Trójmiasto z roku na roku przyciąga do siebie nie tylko coraz więcej turystów, ale również coraz więcej mieszkańców. Za rosnącą popularnością regionu w sposób naturalny, rośnie koniunktura gospodarcza oraz inwestycje budowlane i infrastrukturalne.

 

Zawrotne tempo z jakim pojawiają się nowe osiedla, biurowce i apartamentowce z pewnością świadczy o jednym, inwestorzy coraz chętniej wybierają Trójmiasto – w szczególności Gdańsk i Gdynię, jako idealne miejsce do alokacji i pomnażania swojego kapitału.

 

Sprzyja temu nie tylko wyjątkowo przyjazny klimat i jakość życia w Trójmieście, ale również bardzo dogodna komunikacja z reszta kraju oraz Europą – bogata sieć dróg i autostrad, lotnisko oraz transport drogą morską. Na koniec, warto wspomnieć o wysokim poziomie wiedzy i doświadczenia wykwalifikowanych pracowników – w tym pracowników budowlanych i operatorów maszyn, którzy są gwarancją jakości i terminowości wykonywanych prac inwestycyjnych w tym regionie.

 

Inwestycje w nieruchomości i gospodarkę na terenie Trójmiasta

 

Aktualnie na terenie aglomeracji trójmiejskiej – są w budowie lub zaplanowane - osiedla zabudowy wielorodzinnej, apartamentowce, biurowce, hale magazynowe i powierzchnie handlowe:

 

  • 202 inwestycji na terenie Gdańska
  • 12 inwestycji na terenie Sopotu
  • 88 inwestycji na terenie Gdyni*

     (portal biznes.trojmiasto.pl - 26.04.2021r.)

 

Dane te znacząco wzrosną, jeśli  doliczymy do nich wszystkie inwestycje w budowie i zaplanowane wokół Trójmiasta – np. Kaszuby. Dodatkowo, warto wspomnieć o takich strategicznych inwestycjach w gospodarce, jak choćby budowa drogi ekspresowej S6 Gdańsk – Słupsk, rozbudowa portu lotniczego Gdańsk, rozbudowa Terminalu kontenerowego DTC, Portu Gdynia i Portu Gdańsk czy  inwestycje Grupy Orlen oraz Lotos.

 

Wszystko to sprawia, iż najbliższe lata to prawdziwy pomorski boom budowlany i nic nie wskazuje na to, że szybko się on skończy. Branża od dawna uskarża się na brak wysoko wykwalifikowanych pracowników, którzy odpowiedzą na tę wzrostową koniunkturę w województwie pomorskim.

 

Bezrobocie w województwie pomorskim w tym Gdańsk, Gdynia, Sopot w 2020 r.

 

Nieprzerwanie od kilku lat, to właśnie w województwie pomorskim, a ściślej rzecz biorąc w Trójmieście notuje się jedne z najniższych w kraju wskaźników bezrobocia. Pod koniec 2020 roku notowaliśmy jego wskaźnik w Polsce na poziomie 6,2 %, w województwie pomorskim 5,6 %, natomiast w aglomeracji trójmiejskiej kolejno:

 

  • Gdańsk 3,5 %
  • Gdynia 3,4 %
  • Sopot 2,4 %

 

Jak na tym skorzystać i zarobić? Zdobyć kwalifikacje operatora maszyn budowlanych gwarantujące stabilne i dobre zarobki na wiele najbliższych lat. Przyjrzyjmy się trzem wybranym zawodom – operator koparko-ładowarki, operator betoniarki i operator spycharki.

 

 

Operator koparkoładowarki – uprawnienia 

 

Koparkoładowarka to uniwersalna maszyna budowlana wykorzystywana do przygotowania i wyrównywania terenu pod budowę dróg, chodników, dróg rowerowych, przy pracach melioracyjnych oraz pracach komunalnych. Za jej pomocą oddzielmy urobek od gruntu oraz mamy możliwość jego załadunku i transportu.

 

Jest powszechnym sprzętem w branży budowlanej, transportowej i drogowej, górniczej i wydobywczej. Takie szerokie zastosowanie to wysoka elastyczność i możliwości zatrudnienia dla operatorów na pomorskim rynku pracy.

 

Aby zdobyć uprawnienia na koparkoładowarkę należy przejść odpowiedni kurs w wybranym ośrodku szkoleniowym. Do kursu mogą podejść osoby, które ukończyły 18 rok życia, mają minimum podstawowe wykształcenie oraz badania medyczne stwierdzające brak przeciwskazań do wykonywania zawodu. Co ważne, nie trzeba posiadać prawa jazdy. Uprawnienia na koparko-ładowarkę pozwalają również na operowanie koparkami do 4 ton oraz ładowarkami do 8 ton masy eksploatacyjnej. 

 

Wg najnowszych raportów płacowych grupy Sedlak & Sedlak zarobki operatorów koparkoładowarki, w zależności od ich doświadczenia zawodowego, wahają się od 3 500 zł – 9 000 zł netto miesięcznie.

 

Do kursu teoretycznego, zajęć praktycznych, badań lekarskich oraz egzaminu, można podejść w Centrum Szkoleniowym Inżynieria w Gdańsku.

 

LINK DO SZKOLENIA 

 

 

Operator betoniarki – uprawnienia

 

Betoniarka to niezbędny sprzęt przy każdych pracach budowlanych gdzie mówimy o wznoszeniu jakiejś konstrukcji. Służy do tworzenia zaprawy i betonu, podstawowego budulca na każdym placu budowy. Operator betoniarki ma za zadanie kompleksową obsługę tego urządzenia, ale również przeprowadzanie bieżących prac konserwacyjnych, zgłaszanie poważniejszych usterek oraz kontrolę nad jakością produkowanego surowca.

 

Kursy dla operatorów betoniarek wszystkich typów k. III składają się z części teoretycznej oraz zajęć praktycznych. Obie części kończy egzamin, po którym operator dostaje bezterminowe uprawnienia na obsługę betoniarki. Aby przystąpić do kursu na operatora betoniarki wystarczy mieć ukończone 18 lat.

 

Szacuje się że, w 2020 roku zarobki operatorów betoniarek wahały się między 3 000 – 5 500 zł netto.

 

LINK DO SZKOLENIA 

 

 

Operator spycharki – uprawnienia

 

Spycharka to jedna z najważniejszych maszyn na placu budowy, bez której nie rozpocznie się żadna poważna praca przygotowujące grunt pod roboty budowlane czy drogowe. Jej zadanie to odspajanie gruntu od podłoża lemieszem oraz przesuwania urobku w inne miejsce. Potocznie nazywana spychaczem, jest powszechnie używana do wykonywania wykopów, nasypów i skarp, niwelacji, stabilizacji oraz plantowania terenu. Podstawowa maszyna w drogownictwie i budownictwie, ale również sprawdza się w sezonie zimowym przy odśnieżaniu oraz w branży drzewnej do karczowania drzew.

 

Do kursu na operatora spycharki może przystąpić każdy po ukończeniu 18 roku życia. Należy posiadać minimum podstawowe wykształcenie oraz zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań do wykonywania zawodu. Nie jest wymagane posiadanie prawa jazdy.

 

W Centrum Szkoleniowym Inżynieria w Gdańsku przeprowadzamy kursy na operatorów spycharek kl. III o mocy silnika do 110 kW oraz kl. I na wszystkie typy. Każdy kursant przechodzi przez szkolenie teoretyczne – wykłady wraz z otrzymaniem indywidualnych materiałów szkoleniowych, szkolenie praktyczne oraz egzamin. Wszystkie etapy, łącznie z badaniami lekarskimi oraz egzaminem przeprowadzane są na miejscu w siedzibie Inżynierii.  

 

W 2020 roku średnie zarobki operatorów spycharek, w zależności od ich doświadczenia zawodowego, wahały się miedzy 3 500 zł – 6 000 zł netto.

 

LINK DO SZKOLENIA 

 

 

Sprawdź pełną ofertę szkoleń dla operatorów maszyn budowlanych w Inżynieria Gdańsk

 

LINK DO PEŁNEJ OFERTY 

 

Pamiętaj! Masz możliwość skorzystania z wielu atrakcyjnych form dofinansowania do szkoleń i kursów zawodowych – z programów krajowych, europejskich, Urzędów Pracy oraz gdańskiego programu Zmajstruj sobie zawód.

 

DOFINANSOWANIA DO KURSÓW I SZKOLEŃ ZAWODOWYCH 

 

Chcesz podnieść

swoje kwalifikacje?

669 381 859

601 295 296

Trakt św. Wojciecha 207, 80 - 017 Gdańsk

Al. Gen. J. Hallera 16/18, 80 - 426 Gdańsk

Layer_161
Layer_16
Facebook
Facebook