1. Home
  2. Blog
  3. Metody spawana – gazowe, MMA, MAG, MIG, TIG - czym się różnią i czy któraś jest najlepsza?
Co nowego
Blog

Metody spawana – gazowe, MMA, MAG, MIG, TIG - czym się różnią i czy któraś jest najlepsza?

shutterstock_1913100994

 

Praca na stanowisku spawacza to bardzo odpowiedziane zadanie. To spawacz finalnie łączy produkowane elementy i od jakości jego pracy zależy wytrzymałość i bezpieczeństwo konstrukcji oraz zdrowie i życie jej przyszłych użytkowników. Dlatego tak ważne jest odpowiednie wyszkolenie, umiejętności oraz precyzja na tym stanowisku. 

 

 

Rodzajów uprawnień spawalniczych jest tak wiele, jak wiele jest metod spawania. Każda z metod ma swoje wady oraz zalety i trudno jednoznacznie określić, którą uznać za najlepszą i najskuteczniejszą oraz jakie przyjąć kryteria oceny. Czy liczy się tutaj jakość i wytrzymałość spawu? A może istotna jest szybkość, łatwość oraz koszt wykonania realizacji? Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym metodą.

 

 

 

Rozróżniamy następujące metody spawania, zgrzewania i lutowania. Wszystkie są odpowiednio sklasyfikowane i mają swój niepowtarzalny numer wg normy PN-EN ISO 4063.

 

·         Spawanie gazowe

·         Spawanie elektrodami otulonymi

·         Spawanie łukiem krytym

·         Spawanie w osłonie gazów

·         Spawanie elektronowe

·         Spawanie laserowe  

·         Spawanie hybrydowe

·         Spawanie plazmowe

·         Spawanie żużlowe

·         Spawanie tarciowe

 

Do najpopularniejszy metod należą: spawanie gazowe, spawanie łukowe elektrodami otulonymi oraz spawanie w osłonach gazowych: MIG, MAG i TIG.

 

 

 

Spawanie gazowe – metoda 311

 

Spawanie gazowe wykorzystywane jest w łączeniu wszystkich stali oraz metali nieżelaznych. W spawaniu gazowym rozpoznajemy 3 rodzaje spoin: czołowe, pachwinowe i otworowe. Najczęstszym gazem używanym w procesie spawania gazowego jest acetylen (C2H2), a sam proces polega na nagrzaniu płomienia gazu palnego w atmosferze dostarczanego tlenu. Stąd tez nazwa metody 311 – acetylenowo-tlenowa.

 

Metodę 311 stosuje się powszechnie do spawania między innymi: instalacji wodno-kanalizacyjnych, instalacji grzewczych, cieplnych, kotłowniczych, energetycznych i gazowych, czyli wszędzie tam gdzie dochodzi do spajania blach o grubości do 10 mm oraz rur cienkościennych. Uprawnienia spawacza metoda 311 sprawdzą się zatem m.in. przy wszystkich pracach w budynkach mieszkalnych. Zalety metody gazowej to: łatwa obsługa urządzeń, niski koszt, wszechstronne wykorzystanie palnika (cięcie, spawanie lub nagrzewanie), elastyczna regulacja dopływu ciepła czy wysoka kontrola nad procesem spawania.

 

 

 

 

Spawanie łukowe elektrodami otulonymi – metoda 111 / metoda MMA

 

Spawanie łukowe MMA, zwana również metodą MMA  (Manual Metal Arc) od lat jest uznawane za najbardziej uniwersalną i wszechstronną metode spawalniczą. Stosuje się ją szeroko w przemyśle – produkcji, budownictwie oraz sektorze stoczniowym. Ale jest również popularna przy mniejszych projektach – naprawach instalacji czy nawet pracach hobbystycznych. Cechuje ją bardzo duża elastyczność oraz możliwość łączenia ze sobą różnych rodzajów oraz gatunków metali i stopów: stale stopowe i niestopowe, żeliwo, miedź czy nikiel. Ogromną zaletą jest również możliwość spawania w trudno dostępnych miejscach i różnych pozycjach, na wysokościach a nawet pod wodą. Spawanie elektrodami otulonymi MMA jest wybierane również w przypadku trudnych warunków atmosferycznych, przy wzmożonym wietrze czy deszczu. Docenia się wysoką jakość, wytrzymałość oraz estetykę spoin, a także wysokie właściwości mechaniczne spawu.

 

Wymienia się jednak kilka wad tej metody. Jakość spoiny zależy w dużej mierze od doświadczenia i umiejętności spawacza, niską wydajność, małą prędkość spawania, konieczność częstego usuwania żużla oraz wymiany elektrod, co wydłuża proces oraz koszty. Podczas procesu spawania wydziela się również duża ilość gazów oraz dymu spawalniczego.

 

 

 

Spawanie w osłonie gazów elektrodą topliwą oraz drutem proszkowym  – metoda MAG 135 i MAG 136

 

Metody MAG (Metal Active Gas) polegają na spawaniu łukowym elektrodą topliwą w osłonie chemicznie aktywnych gazów lub mieszkanek gazowych. Topliwą elektrodą jest drut metalowy lub drut proszkowy podawany w sposób ciągły, który jest tutaj rodzajem spoiwa. Stosuje się ją do spawania stali niestopowych, wysokostopowych oraz niskostopowych. Jako gazy osłonowe stosuje się dwutlenek węgla lub mieszkanki gazowe, argon, CO2 lub tlen. Spawanie MAG wykorzystuje się szeroko w przemyśle ciężkim, maszynowym, stoczniowym, kolejowym, motoryzacyjnym, rafineryjnym, przy produkcji dużych konstrukcji stalowych czy rurociągów.

 

Zaletami metody MAG jest spawanie materiałów o szerokim zakresie grubości, wysoka wytrzymałość spoiny oraz wysoka wydajność pracy. Ta metoda będzie dobrym wyborem wszędzie tam gdzie odbywa się produkcja w sposób seryjny oraz gdzie łączone będą wielkogabarytowe elementy.

 

 

Sprawianie w osłonie gazów obojętnych elektrodą topliwą – metoda MIG 131

 

Istnieje wiele podobieństw miedzy metodami MIG (Metal Inert Gas) i MAG. Podobnie jak w metodzie MAG, drut topliwy pełni rolę spoiwa, natomiast jako gazy osłonowe stosuje się gazy szlachetne, jak argon czy hel. Spawanie MIG w odróżnieniu od MAG (spawanie stali) wykorzystywane jest głównie przy łączeniu miedzi i aluminium oraz innych nieżelaznych metali oraz ich stopów.

 

Podobnie jak w przypadku metody MAG, MIG wykorzystywane jest w przemyśle ciężkim - stoczniowym, okrętowym, maszynowych, kolejowym oraz przy produkcji wielkogabarytowych elektów konstrukcyjnych. Metoda ta ma bardzo szeroki zakres grubości i wielkości spawanych materiałów. Jest również wysoce zautomatyzowana i idealna do zastosowania w produkcji ciągłej, seryjnej, gdzie liczy się szybkość i powtarzalność elementów.

 

 

 

 

Spawanie w osłonie gazów obojętnych elektrodą nietopliwą – metoda TIG 141

 

TIG jest kolejną z metod spawania elektrodą w osłonie gazów, tym razem gazu obojętnego. Jest procesem spawania łukowego. Gazy osłonowe w tej metodzie to argon, hel oraz ich mieszaniny, tak samo jak w metodzie MIG.

 

Metoda TIG 141 sprawdzi się wszędzie tam, gdzie liczy się estetyka spawu oraz wysoka jakość i precyzja połączenia. Wykorzystywana w przypadku spawania pojedynczych elementów lub elementów o stosunkowo niewielkich rozmiarach. Metodą TIG połączymy stal wysokostopową i niskostopową, a także metale nieżelazne jak aluminium, miedź, nikiel, magnez oraz ich stopy.

 

Do podstawowych zalet metody TIG zaliczamy: wysoką jakość i czystość połączenia, zakres grubości materiałów od 1 do 10 mm, wysoką kontrolę nad procesem spawania oraz możliwość spawania ze sobą rożnego rodzaje materiałów.

 

--------------------------------------------------------------------

 

Chcesz nauczyć się spawania od najlepszych fachowców szkoleniowych w Gdańsku?

 

Zajęcia w doskonalone wyposażonej pracowni - w kameralnych grupach. Nielimitowany dostęp kursantów do materiałów spawalniczych. 15 nowoczesnych - wentylowanych stanowisk. Szeroka kadra o wysokim poziomie wiedzy merytorycznej i praktycznej oraz doświadczaniem offshore, budownictwie lądowym oraz stoczniowym. 

 

Poznaj pełną ofertę kursów dla spawaczy w Centrum Szkoleniowych Inżynieria w Gdańsku

 

 

Chcesz podnieść

swoje kwalifikacje?

669 381 859

601 295 296

Al. Gen. J. Hallera 16/18, 80 - 426 Gdańsk

Trakt św. Wojciecha 207, 80 - 017 Gdańsk

Layer_16
Layer_161
Facebook
Facebook