1. Home
  2. Blog
  3. Monter rusztowań - jakie uprawnienia musisz posiadać, aby zajmować się montażem i demontażem rusztowań
Co nowego
Blog

Monter rusztowań - jakie uprawnienia musisz posiadać, aby zajmować się montażem i demontażem rusztowań

shutterstock_1907924143
Zanim przystąpisz do kursu i wybierzesz odpowiednie centrum szkoleniowe, zobacz mały przewodnik przygotowujący Cię do zdobycia uprawnień montera rusztowań.
 

Rusztowania wykorzystywane są zarówno przy małych, jak i dużych pracach budowlanych – budowa domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, biurowców, hal i magazynów. Są obowiązkowym elementem wyposażenia ekip remontowych, naprawczych czy instalacyjnych, przy ociepleniach budynków, remontach elewacji, remontach dachów oraz montażach fotowoltaiki. Są również powszechnie wykorzystywane w branży eventowej, estradowej, rozrywkowej czy sprzątającej np. mycie i konserwacja okien w wysokich budynkach.

 

 

Uprawnienia do montażu i demontażu rusztowań

 

Uprawnienia dla monterów rusztowań wydawane są przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Raz zdobyte mają bezterminowy okres ważności, można je jednak stracić, gdy w sposób rażący monter łamie zasady bezpieczeństwa pracy na wysokości – np. pracuje pod wpływem alkoholu.

 

Każda osoba chcąca podejść do kursu montażu i demontażu rusztowań musi mieć ukończone 18 lat, posiadać minimum podstawowe wykształcenie oraz zaświadczenie lekarskie zezwalające na wykonywanie prac na wysokości powyżej 3 metrów.

 

Każdy kurs i egzamin na montera rusztowań składa się z części teoretycznej i praktycznej. Po pozytywnym zdaniu egzaminu uczestnik otrzymuje Książkę Operatora Maszyn Roboczych – Książeczkę Montera Rusztowań.

 

Tego typu kurs oraz egzamin musi ukończyć każda osoba, która chce pracować przy montażu i demontażu metalowych rusztowań montażowo-budowlanych. Co ważne, pracownicy pracujący jako pomocnicy montera – podawanie i odbieranie elementów rusztowania czy przygotowanie terenu placu budowy pod rusztowanie nie muszą kończyć takiego kursu.

 

 

Montaż rusztowań – przepisy prawne

 

Wszystkie wymagania dla monterów rusztowań w zakresie bezpiecznego wykonywania zawodu regulują następujące akty prawne:

 

  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 20 września 2001 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, drogowych, budowlanych (Dz.U.01.118.1263) wraz z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 11 stycznia 2017 r. zmieniające w/w Rozp. Min. Gosp.
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 roku, dział IV, rozdział VI „Prace szczególnie niebezpieczne” w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
  • Art. 237 Kodeksu Pracy

 

 

Kurs montera rusztowań w Gdańsku – Centrum Szkoleń Inżynieria

 

Zapraszamy na kursy zawodowe „montaż i demontaż rusztowań budowlano-montażowych metalowych” na terenie Gdańska. Nasza niezwykle doświadczona kadra wykładowców i praktyków zawodu najlepiej przygotuje Cię do egzaminu! Kursy na monterów rusztowań odbywają się co każdego miesiąca. Jesteśmy certyfikowanym Ośrodkiem Szkoleniowym zgodnie z decyzją wydaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Przez ponad 15 lat działalności, skutecznie wyszkoliliśmy już setki kursantów. Dołącz do nich!

 

Sprawdzam!

LINK DO SZKOLENIA 

Chcesz podnieść

swoje kwalifikacje?

669 381 859

601 295 296

Al. Gen. J. Hallera 16/18, 80 - 426 Gdańsk

Trakt św. Wojciecha 207, 80 - 017 Gdańsk

Layer_16
Layer_161
Facebook
Facebook