Co nowego
Blog

Proces spawania metodą TIG – podstawowe informacje oraz zastosowanie spawania w osłonie gazów obojętnych elektrodą nietopliwą metodą TIG 141

shutterstock_1645085389

Spawanie metodą TIG 141 – elektroda wolframowa

 

Technika spawania łukowego elektrodą nietopliwą w osłonie gazów metoda TIG (Tungsten Inert Gas) znana jest w przemyśle od niemal 80 lat. Nazywana jest również metodą GTAW (Gas Tungsten Arc Welding) czy WIG (Wolfram Inert Gas).

 

W spawaniu metodą TIG wykorzystuje się elektrodę wolframową w osłonie gazów obojętnych. Źródło ciepła w tym procesie to łuk spawalniczy (elektryczny), który jarzy się pomiędzy elektrodą, a elementami spawanymi, gdzie elektroda stanowi jeden z biegunów łuku (najczęściej ujemny), a spawany element drugi z biegunów (najczęściej dodatni).

 

/Żródło: Jerzy Mizerski - Spawanie w osłonie gazów metodą TIG - Podręcznik dla spawaczy i personelu nadzoru spawalniczego/

 

Wolfram posiada wiele korzystnych cech, idealnie nadających się do wykorzystania jako elektroda nietopliwa. Chociaż określenie elektroda nietopliwa jest tutaj raczej umowne, gdyż w procesie spawania ulega on jednak stopniowemu wyparowywaniu, obydwa się to w temperaturze ponad 3500 tysięcy stopni Celcjusza, a materiał elektrody nie tworzy spoiny. Wolfram charakteryzuje się dobrą przewodnością elektryczną i cieplną oraz niskim stopniem parowania w wysokiej temperaturze.

 

Elektrody wolframowe są również dodatkowo uszlachetniane tlenkami cyrkonu, toru, czy lantanu, przez co ułatwiają zajarzenie się i stabilność łuku spawalniczego, zwiększają odporność elektrod na wysokie temperatury, a tym samym trwałość elektrody.

 

 

Osłona gazów, spoiwo oraz łuk spawalniczy

 

W procesie spawania TIG strefa jarzenia łuku spawalniczego oraz spoiwo otoczone są gazem osłonowym. Gazy dostarczane są w sposób ciągły, tak by nieprzerwanie chronić jeziorko spawalnicze przed dostępem gazów z powietrza atmosferycznego – tlenu i azotu. Osłona chroni więc jakość spoiny, gdyż tlen i azot bardzo łatwo tworzą z żelazem i stopami żelaza liczne tlenki oraz azotki, które finalnie mogą pogorszyć jej jakość.

 

W spawaniu metodą TIG najczęściej wykorzystuje się dodawanie spoiwa, nie jest to jednak regułą. Ciepło wytwarzane podczas spawania w łuku spawalniczym służy do stopienia brzegów spawanych elementów. Łuk spawalniczy pomiędzy spawanym elementem, a elektrodą tworzy tzw. jeziorko spawalnicze, które topi pręt dodawanego spoiwa. W tych elementów powstaje finalna spoina.

 

  

/Żródło: Jerzy Mizerski - Spawanie w osłonie gazów metodą TIG - Podręcznik dla spawaczy i personelu nadzoru spawalniczego/

 

 

Zastosowanie spawania metodą TIG

 

Metoda TIG ma bardzo szerokie zastosowanie, pomimo wyraźnie obniżonej wydajności w porównaniu z metodami MIG/MAG. Wydajność rozumie się tutaj jako wolny proces topnienia spoiwa i wysoki koszt stosowania gazów osłonowych. Jednak dzięki metodzie TIG, uzyskuje się bardzo wysoką jakość i wytrzymałość spoiny.

 

 

Metoda TIG jest głównie stosowana w spawaniu stali wysokostopowych, niskostopowych oraz do spawania metali nieżelaznych, takich jak aluminium i stopów aluminium, miedzi i stopów miedzi, magnezu i stopów magnezów oraz niklu.

 

Spawanie metodą TIG to bardzo „czysty” proces spawalniczy. Podczas spawania powstaje znikoma ilość żużla i nie powstają żadne odpryski, dzięki czemu złącze spawalnicze nie wymaga dalszej obróbki. Spoina ma bardzo dobre parametry wytrzymałościowe oraz cechuje się korzystnym kształtem i estetyką. TIG wybierana jest przez swą wszechstronność, czyli możliwość łączenia ze sobą dowolnie wszystkich metali i ich stopów. TIG pozwala również na wysoką kontrolę procesu spawania i łatwość obserwacji procesu.

 

 

Metodę TIG wykorzystuje się do spawania wszystkich odpowiedzialnych konstrukcji, narażonych na duże przeciążenia, wahania temperatur ora niekorzystne warunki atmosferyczne. Spawanie TIG pojawia się więc szeroko w budownictwie lądowym, spawaniu rurociągów i rur. Wykorzystywana jest powszechnie w blacharstwie, lotnictwie, przemyśle samochodowym, konstrukcjach użytkowych, jak schody, barierki, balustrady, kładki dla pieszych. Preferowana jest również wszędzie tam gdzie pracuje się z materiałami cienkimi oraz specjalnego przeznaczenia, np. tytan. Spawanie metodą TIG zalecane jest do łączenia cienkich elementów na podkładkach ceramicznych, grafitowych lub ze stali żaroodpornej.

 

Dostosowana jest zarówno do spawania ręcznego, zautomatyzowanego oraz przy wykorzystaniu robotów spawalniczych. Technologia TIG jest doskonale rozwinięta i rozbudowana. Świadczy o tym zarówno ilość dostępnych urządzeń spawalniczych, asortyment materiałów oraz gazów osłonowych.

 

W Centrum Szkoleniowym Inżynieria w Gdańsku oferujemy kursy spawania w aluminium, stali czarnej stali nierdzewnej w III modułach: spawanie pachwinowe w pozycjach: PA (podolna), PB (naboczna), PD (okap), PF (pion); spawanie doczołowe blach (BW) w pozycjach: PA (podolna, PC (naścienna), PE (pułap, PF (pion); spawanie doczołowe rur (BW) w pozycjach: PA (podolna), PC (naścienna), PF (pion, HLO45, 6GR). 

 

SPRAWDŹ WSZYSTKIE KURSY SPAWANIA

Chcesz podnieść

swoje kwalifikacje?

669 381 859

601 295 296

Al. Gen. J. Hallera 16/18, 80 - 426 Gdańsk

Trakt św. Wojciecha 207, 80 - 017 Gdańsk

Layer_16
Layer_161
Facebook
Facebook