Do wejścia w życie Rozporządzenia Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wszystkie zaświadczenia kwalifikacyjne operatorów żurawi przestają być bezterminowe! Ich okres ważności liczy się jako 5 lat od dnia opublikowania rozporządzenia, czyli od 1 stycznia 2019 roku. Warunkami przedłużenia uprawnień jest czynne wykonywanie zawodu, określone w ustawie jako minimum 3 lata w ostatnich 5 latach. To wręcz rewolucyjne zmiany w prawodawstwie dotyczącym operatorów żurawi, do których zarówno pracownicy, jak i pracodawcy muszą się odpowiednio przygotować.
We wniosku o przedłużenie uprawnień należy potwierdzić formułę:
Oświadczam, że wykonywałem(-łam) czynności w zakresie określonym we wskazanym w tym wniosku zaświadczeniu kwalifikacyjnym przez co najmniej trzy lata, w okresie ostatnich 5 lat ważności tego zaświadczenia. Jestem świadomy(-ma) odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia, wynikającej z art. 233 § 6 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny.
Data finalna terminu ważności to zatem 1 stycznia 2024 roku, a o przedłużenie ważności należy wnioskować nie później niż 3 miesiące przed dniem upływu okresu ważności zaświadczenia. Jeżeli nie spełniasz warunków wynikających z ustawy, musisz wystąpić z wnioskiem o sprawdzenie kwalifikacji na zasadach ogólnych, czyli tak jakbyś do egzaminu przystępował po raz pierwszy.
Bez względu na rodzaj urządzenia, wszystkie typy żurawi podlegają dozorowi technicznemu, a co za tym idzie, ich operatorzy muszą posiadać zaświadczenia kwalifikacyjne wydane przez właściwy organ dozoru technicznego czyli UDT, TDT lub WDT. Żurawie o udźwigu do 250 kg, z wyłączeniem tych służących do przemieszczania osób, podlegają dozorowi uproszczonemu. Nie wymagają zgłoszenia do UDT i badań, ale ich obsługą również muszą się zajmować osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Jedyne żurawie nie objęte koniecznością zdobycia uprawnień to urządzenia z napędem ręcznym.
Sprawdzenie kwalifikacji przeprowadza się na pisemny wniosek zainteresowanego. Egzamin może być zdawany wyłącznie na jeden rodzaj urządzenia w tym samym czasie. Wzór wniosku, o którym mowa możesz ściągnąć tutaj:
Termin egzaminu jest wyznaczany maksymalnie 30 dni roboczych od dnia złożenia kompletnego wniosku. Egzamin przeprowadza odpowiednia komisja kwalifikacyjna w co najmniej dwuosobowym składzie.
Składa się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna przeprowadzana jest w formie pisemnej. Aby ją zaliczyć należy odpowiedzieć poprawnie na 11 z 15 pytań. Pozytywne zaliczenie części teoretycznej jest warunkiem przystąpienia do części praktycznej na urządzeniu.
Po pozytywnym wyniku egzaminu z części teoretycznej i praktycznej Dozór Techniczny wydaje odpowiednie zaświadczenie kwalifikacyjne uprawniające do obsługi danego typu żurawia, które ważne jest od 5 do 10 lat, w zależności jakiego rodzaju żurawia dotyczy. Należy pamiętać, że na 3 m-ce przed upływem ich ważności trzeba jest przedłużyć wnioskiem złożonym w UDT.
WAŻNE! W Centrum Inżynieria posiadamy własny żuraw przenośny HDS oraz żuraw samojezdny. Każdy kursant przechodzi szkolenie oraz egzamin przez komisją UDT na tym samym urządzeniu w jednym miejscu.