Dowiedź się więcej o kursie:
Kurs na montera rusztowań zapewnia przyszłym specjalistom niezbędną wiedzę i umiejętności do bezpiecznego i skutecznego montażu, demontażu oraz obsługi rusztowań. Program szkoleniowy skupia się na rozumieniu różnych typów rusztowań, ich komponentów, a także na zasadach ergonomii pracy.
Szkolenia odbywają się stacjonarnie na podstawie licencji Warszawskiego Instytutu Technologicznego.
Program szkolenia obejmuje następujące tematy:
Obowiązek uzyskania prawidłowych uprawnień w zakresie montażu rusztowań regulują następujące akty prawne:
Na podstawie decyzji Warszawskiego Instytutu Technologicznego Centrum Szkoleń - Inżynieria spełnia wszystkie kryteria do przeprowadzania szkoleń z zakresu "Montażu i demontażu rusztowań budowlano - montażowych metalowych".
Zajęcia teoretyczne, praktyczne oraz egzaminy prowadzimy w siedzibie naszej firmy – Gdańsk Orunia, trakt św. Wojciecha 207. Na indywidualne życzenie zlecającego, szkolenia mogą odbywać się z siedzibie firmy.
Uprawnienie wydawane przez Warszawski Instytut Technologiczny ważne są bezterminowo i pozwalają na montaż wszystkich typów rusztowań, bez ograniczeń wysokości.
Egzamin teoretyczny testuje wiedzę kandydatów na temat przepisów BHP, typów rusztowań, technologii i obsługi. Egzamin składa się z 6 pytań. Do uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu wymagane jest udzielenie 4 poprawnych odpowiedzi.
Egzamin praktyczny na montera rusztowań polega na demonstracji zdolności do prawidłowego montażu i demontażu rusztowań zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa w określonym czasie. Szczególną uwagę należy zwrocić na stosowanie środków ochrony osobistej, kolejność montażu poszczególnych elementów, sprawdzenie stabilności, współpracę z innymi monterami oraz właściwy przebieg demontażu konstrukcji.
Pomocnik montera rusztowań nie jest zobowiązany do posiadania formalnych uprawnień, ale musi być przeszkolony w zakresie podstawowych zasad bezpieczeństwa i obsługi sprzętu, aby móc efektywnie wspierać montera rusztowań. W praktyce, wielu pracodawców preferuje, aby pomocnicy również przeszli odpowiednie szkolenie.
Kurs kończy się egzaminem przed komisją Warszawskiego Instytutu Technologicznego.
Absolwenci po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu otrzymują książkę operatora/montażysty - demontażysty oraz certyfikat wydany przez w/wym. Instytucję.
Certyfikat ukończenia kursu i karta montera rusztowań są ważne bezterminowo.
Osoba do kontaktu - Witold Uleniecki tel. kom. 784 051 718 lub 58 341 97 39 lub mailowo: witold@inzynieria.org
Zgodnie z przepisami prawa odbioru rusztowania dokonuje kierownik budowy lub uprawniona osoba. Przepisy nie regulują precyzyjnie pojęcia "uprawnionej osoby".
W uzasadnionych przypadkach firma wykonująca montaż wraz przedstawicielem zleceniodawcy powinny potwierdzić zakończenie prac podpisaniem protokołu odbioru rusztowania. Przedstawicielem wykonawcy powinna być wówczas osoba posiadające wymagane kwalifikacje czyli uprawnienia montera rusztowań.